Royal
Royal is a fabric that encapsulates a velvet aesthetic, enhanced by a subtle modeling effect that permeates its texture. This design element introduces depth and sophistication to the fabric, establishing it as a luxurious choice for a variety of upholstery and decorative applications.
$59.85
Product Specifications
| Abrasion | 28,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Stock unfinished. After treatment available with Endurepel Shield. |
| Cleaning Code | WS – Clean fabrics with water-based cleaning agents only do not use solvent cleaners |
| Sustainable Manufacturing | OEKOTEX Certified. Sustainable water usage in the manufacturing process. |
| Construction | Woven Plain |
| Content Backing | 50% Polyester, 50% Cotton |
| Content Face | 100% Polyester |
| Crocking | CFFA 7 Federal Standard 191A M 5551: Dry crocking = Class 4.5 |
| Eco Friendly | PFAS Free. California Proposition 65 compliant |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013, NFPA 260 Class 1, UFAC Class 1 |
| Industry | Contract, Education, Hospitality, Office Seating, Residential |
| Pilling | ASTM D3511 – Class 4.5 |
| Primary Colour | Red |
| Product Description | Royal 108 Red Wine is a velvet look with subtle modeling effect throughout. Featured in our sun kissed red shade. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Non Railroaded |
| Roll Size | 50 yds (46 m) |
| Seam Slippage | ASTM D4030 Fill 79 X Warp 32 lb |
| Style | Solid |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 20 x Warp 15 |
| Tensile Strength | Passes ASTM D5034 – Weft 128 x Warp 152 |
| Uses | Upholstery |
| Warranty | Full warranty of 2 years |
| Weight | 285.7 gsm, 13.5 oz/yd, 8.4 oz/sq yd |
| Width | 57 in. (144 cm) |






