Sunbrella
Sunbrella Furniture Canvas Haze is a furniture fabric for outdoor and indoor applications. This solid is a classic Sunbrella staple fabric in a light blue color.
$74.86
Product Specifications
| Abrasion | 45,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Sunbrella water repellant, stain and soil resistant |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16.3 – Grade 4, 2200 kjs |
| Brand | Sunbrella |
| Breaking Strength | ASTM D5034 – Weft 160 lbs x Warp 300 lbs |
| Sustainable Manufacturing | Sustainable water usage in the manufacturing process. ISO 14001 Certified. OEKOTEX Certified. Circular Production |
| Cleaning Code | WS – Clean fabrics with water-based cleaning agents only do not use solvent cleaners |
| Construction | Woven Plain |
| Content Face | 100% Sunbrella Solution Dyed Acrylic |
| Crocking | AATCC 8: Dry crocking = Class 5 |
| Eco Friendly | Greenguard Gold certified Oeko-Tex Standard 100 Product class I REACH 175 compliant PFAS Free Lead Free |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013 UFAC Class 1 |
| Industry | Contract Hospitality Residential |
| Pilling | ASTM D3511 – Class 5 |
| Primary Colour | Blue |
| Product Description | Sunbrella Furniture Canvas Haze is a furniture fabric for outdoor and indoor applications. This solid is a classic Sunbrella staple fabric in a light blue color. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Non Railroaded |
| Roll Size | 60 yds (55 m) |
| Seam Slippage | ASTM D4034 Fill 70 X Warp 80 lb |
| Style | Solid Texture |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 15 x Warp 16 |
| Tensile Strength | Passes ASTM D5034 – Weft 160 x Warp 300 |
| Warranty | Decorative Accessories Outdoor Seating Pillows Residential Seating Indoor / Outdoor |
| Weight Width | 264.5 gsm, 10.62 oz/yd, 7.8 oz/sq yd 54 in. (137 cm) |






