Boca
Presenting Boca, a lustrous chenille plain fabric that replicates the look of faux velvet, adorned with subtle crepe detailing. Available in a palette of sophisticated colours, Boca brings an elegant and refined aesthetic to any setting.
$54.00
Product Specifications
| Abrasion | 60,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Stock unfinished. After treatment available with Endurepel Shield. |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16 – Grade 4, hours |
| Cleaning Code | W – Clean fabrics with water-based cleaning agents or water-based foam |
| Collection | Boca Stackbook |
| Sustainable Manufacturing | OEKOTEX Certified, Sustainable water usage in the manufacturing process. |
| Construction | Woven Plain |
| Content Backing | 100% Acrylic Kiss Coat |
| Content Face | 100% Polyester |
| Crocking | CFFA 7 Federal Standard 191A M 5551: Dry crocking = Class 4.5 |
| Eco Friendly | PFAS Free California Proposition 65 compliant |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013 NFPA 260 Class 1 |
| Industry | Contract Residential |
| Pilling | ASTM D3512 – Class 5 |
| Primary Colour | Green |
| Product Description | Introducing Boca, a lustrous chenille plain fabric that emulates a faux velvet appearance with subtle crepe detailing. Showcasing a range of sophisticated colors, Boca offers an elegant and refined aesthetic to any setting. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Railroaded |
| Roll Size | 40 yds (36 m) |
| Seam Slippage | ASTM D4030 Fill 93 X Warp 100 lb |
| Style | Solid Texture Velvet |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 12 x Warp 25 |
| Uses | Upholstery |
| Warranty | Full warranty of 2 years |
| Weight Width | 480 gsm, 21.6 oz/yd, 14.1 oz/sq yd 54 in. (137 cm) |






