Comrade
Introducing Comrade, our performance-finished plain fabric featuring the innovative Chenille Boucle yarn named Checle. This unique material provides a distinct texture and improved performance, making it well-suited for a variety of applications.
$61.81
Product Specifications
| Abrasion | 90,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Stock Finished with Endurepel Shield |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16 – Grade 4.5, 40 hours |
| After Treatment Finish | Endurepel Sheild – Stain and Soil Resistant, Anti-Bacterial |
| Cleaning Code | W – Clean fabrics with water-based cleaning agents or water based foam |
| Sustainable Manufacturing | ISO 14001 Certified, OEKOTEX Certified |
| Collection | Endurepel Fundamentals III Bindercard Comrade Stackbook A Time For You: Relax Stackbook Endurepel Fundamentals III Stackbook |
| Construction | 100% Acrylic Kiss Coat |
| Content Backing | PFAS Free. California Proposition 65 compliant |
| Content Face | 100% Polyester |
| Crocking | ASTM D3597: Dry crocking = Class 4.5 |
| Eco Friendly | PFAS Free California Proposition 65 compliant |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013 NFPA 260 Class 1 UFAC Class 1 |
| Industry | Residential Contract |
| Pilling | ASTM D3512 – Class 4 |
| Primary Colour | Cream |
| Product Description | Meet Comrade, our performance-finished plain fabric utilizing a unique chenille boucle yarn, aptly named Checle. This innovative material offers a distinctive texture and enhanced performance, catering to a variety of applications. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Non Railroaded |
| Roll Size | 32 yds (30 m) |
| Seam Slippage | ASTM D4034 Fill 140.5 X Warp 136.0 lb |
| Style | Solid Texture |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 33.1 x Warp 57.3 |
| Uses | Upholstery |
| Weight Width | 10.62 oz/sq yd, 360 gsm, 55 in. (140 cm) |






