Franklin
Introducing Franklin, a fabric boasting a lavish velvet appearance with a soft and velvety touch, all offered at an appealing price.
$63.00
Product Specifications
| Abrasion | 235, 000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| After Treatment Finish | Stock unfinished. After treatment available with Endurepel Shield. |
| Roll Size | 45 yds (41 m) |
| Construction | Woven Plain |
| Content Backing | 100% Polyester |
| Content Face | 100% Polyester |
| Crocking – | CFFA 7 Federal Standard 191A M 5551: Dry crocking = Class 4 |
| Eco Friendly | PFAS Free, California Proposition 65 compliant |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013, NFPA 260 Class 1, UFAC Class 1 |
| RAILROADED | Non Railroaded |
| SEAM SLIPPAGE | ASTM D4030 Fill 109 X Warp 83 lb |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 Weft 18 x Warp 13 |
| Weight | 12.1 oz/sq yd,410.1 gsm,18.4 oz/yd |
| Width | 56 in. (142 cm) |
| Collection | Franklin 2nd Edition Bindercard,Franklin 2nd Edition Stackbook |
| Primary Colour | Blue |
| Warranty | Full warranty of 2 years |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16 – Grade 4, hours |
| Style | Solid |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Pilling | ASTM D3511 – Class 5 |
| Industry | Contract, Residential |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| Sustainable Manufacturing | OEKOTEX Certified, Sustainable water usage in the manufacturing process. |
| Uses | Bedding, Decorative Accessories, Drapery Resisdential, Hospitality Seating, Pillows, Residential Seating, Upholstery |






