Lorenzo
Lorenzo is a heavy weight basket weave with amazing texture and colors. Stocked with Endurepel Shield for easy cleanability.
$63.80
Product Specifications
| Abrasion | 100,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Stock Finished with Endurepel Shield |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16.3 – Grade 5, 40 hours |
| Breaking Strength | ASTM D5034 – Weft 433 lbs x Warp 267 lbs |
| Sustainable Manufacturing | Sustainable water usage in the manufacturing process. |
| Collection | Endurepel Fundamentals III Bindercard Endurepel Fundamentals III Stackbook Lorenzo Stackbook |
| Construction | Woven Plain |
| Content Backing | 100% Acrylic Kiss Coat |
| Content Face | 100% Polyester |
| Crocking | CFFA 7 Federal Standard 191A M 5551: Dry crocking = Class 5 |
| Eco Friendly | PFAS Free California Proposition 65 compliant |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013 NFPA 260 Class 1 UFAC Class 1 |
| Industry | Residential Contract |
| Pilling | ASTM D3511 – Class 5 |
| Primary Colour | Copper |
| Product Description | Lorenzo is a heavy weight basket weave with amazing texture and colors. Stocked with Endurepel Shield for easy cleanability. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Non Railroaded |
| Roll Size | 45 yds (50 m) |
| Seam Slippage | ASTM D4034 Fill 87.5 X Warp 117.5 lb |
| Style | Solid |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 71.3 x Warp 40.5 |
| Uses | Upholstery |
| Weight | 32.12 oz/yd, 20.65 oz/sq yd, 700 gsm |
| Width | 56 in. (142 cm) |






