Mia
Introducing Mia, a lustrous plain fabric that captures the essence of a time-worn patina, infusing any space with a hint of vintage charm. Its distinctive texture and appearance evoke a sense of history and character, making it a standout choice for a variety of design applications.
$58.17
Product Specifications
| Abrasion | 60,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Stock unfinished. After treatment available with Endurepel Shield. |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16 – Grade 4, hours |
| Cleaning Code | W – Clean fabrics with water-based cleaning agents or water based foam |
| Collection | Mia Bindercard Mia Stackbook |
| Sustainable Manufacturing | OEKOTEX Certified, Sustainable water usage in the manufacturing process. |
| Construction | Woven Plain |
| Content Backing | 100% Acrylic Kiss Coat |
| Content Face | 100% Polyester |
| Crocking | CFFA 7 Federal Standard 191A M 5551: Dry crocking = Class 4.5 |
| Eco Friendly | PFAS Free California Proposition 65 compliant |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013 NFPA 260 Class 1 |
| Industry | Contract Hospitality Office Seating Residential |
| Pilling | ASTM D3512 – Class 4.5 |
| Primary Colour | Orange |
| Product Description | Meet Mia, a lustrous plain fabric that embodies a time-worn patina feel, adding a touch of vintage charm to any space. Mia is a standout choice for its unique texture and appearance, evoking a sense of history and character. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Non Railroaded |
| Roll Size | 50 yds (46 m) |
| Seam Slippage | ASTM D4030 Fill 59 X Warp 95 lb |
| Style | Solid |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 16 x Warp 20 |
| Uses | Decorative Accessories Bedding Office Seating Pillows Residential Seating |
| Warranty | Full warranty of 2 years |
| Width | 56 in. (142 cm) |






