Vinyl Challenger
Challenger stands as the forefront of the next generation in vinyl. Boasting a luxurious, buttery soft feel, it is enhanced with the Endurepel Armour performance finish, ensuring remarkable durability.
$57.00
Product Specifications
| Abrasion | 1,500,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Stock Finished with Endurepel Armour |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16 – Grade Grade 4, 1500 hours |
| After Treatment Finish | Endurepel Armour – Stain and Soil Resistant, Anti-Bacterial |
| Brand | Challenger |
| Sustainable Manufacturing | ISO 14001 Certified. Sustainable recapture and reuse process in the manufacturing process. Sustainable water usage in the manufacturing process. |
| Breaking Strength | ASTM D751-06: Procedure A, CFFA 17-2013 – Weft 94 lbs x Warp 101 lbs |
| Cleaner Disclaimer | Dilution ratios must be followed. Materials must be wiped with clean water after use to remove any cleaning residue and wiped dry with a clean cloth. |
| Cleaners Approved | Cleanable with Bleach Cleanable with Diluted 1 Accel Five TB. Cleanable with Diluted 1 Virox 5. Cleanable with Diluted 1 Oxiver Plus Cleanable with Diluted 1 Oxiver TB Plus Cleanable with Diluted 1 Accel Concentrate Cleanable with Diluted 1 Isopropyl Alcohol Cleanable with Clorox Disinfecting Wipes Cleanable with Diluted 1 Oasis 146 |
| Cleaning Code | W – Clean fabrics with water-based cleaning agents or water based foam |
| Cold Crack | -55 OC |
| Collection | 12.1 oz/sq yd,410.1 gsm,18.4 oz/yd |
| Width | 56 in. (142 cm) |
| Collection | Challenger Bindercard Challenger Stackbook The Guardian Collection Fandeck |
| Construction | Polyvinyl Chloride Coated Faux Leather Fabric |
| Content Backing | 100% Polyester |
| Content Face | 100% Vinyl |
| Crocking | AATCC 8: Dry crocking = Class 5 |
| Eco Friendly | Eco-Friendly Lead Free Heavy metal free PFAS Free Phthalate Free PFC/ PFOA free California Proposition 65 compliant |
| Elongation | ASTM D751 116 Fill, 64 Warp |
| Fire Retardancy | BS EN 1021-1: 2006 – Part 1. Cigarette Test BS EN 1021-2: 2006 – Part 2. Match Flame Test IMO FTP 2010 Code MSC.307(88) Part 8 3.1 & 3.2 MVSS302 CALTB117-2013 NFPA 260 Class 1 UFAC Class 1 |
| Hydrostatic Head | ISO 1419 Method C (Accelerated Ageing) (Jungle Test) 14 Weeks |
| Industry | Contract Fitness Healthcare Hospitality Marine OEM Office Seating Residential RV Transportation |
| Phthalate Free | Phthalate Free |
| Pinking Performance | ASTM E 1428 15-A |
| Primary Colour | Gray |
| Product Description | Challenger 98 Charcoal is the next generation of PVC performance in a dark, two tone grey color. It features a buttery soft hand, Endurepel Armour performance finish, and excellent durability. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Non Railroaded |
| Roll Size | 30 yds (27 m) |
| Seam Slippage | ASTM D751 Fill 64 X Warp 67 lb |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| Style | Solid Texture |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 13 x Warp 10 |
| Tensile Strength | Passes ASTM D751 – Weft 94 x Warp 101 |
| Thickness | Product thickness is 1.1 mm. |
| Uses | Automotive Seating Bags Decorative Accessories Healthcare Seating Hospitality Seating Marine Seating Office Seating Residential Seating RV Seating Upholstery Hockey Equipment Indoor Seating Industrial Indoor / Outdoor Marine Seating Outdoor Seating Pillows Spa Industry Apparel |
| Warranty | Challenger fabrics have a limited 3-year fabric warranty against becoming unserviceable due to loss of colour, loss of strength, abrasion and pilling from normal usage and exposure conditions |
| Weight | 736 gsm, 33.1 oz/yd, 21.7 oz/sq yd |
| Width | 54 in. (137 cm) |






