Yates
Yates personifies a refined textured textile, radiating an aura of sophistication and elegance.
$50.60
Product Specifications
| Abrasion | 350,000 Double Rubs (Wyzenbeek) |
| Social Responsibility | This product is sourced through a socially compliant vendor who has met our sustainability criteria. |
| After Treatment Finish | Stock unfinished. After treatment available with Endurepel Shield. |
| UV Resistance | Colorfastness to Light AATCC 16 – Grade 5, hours |
| Cleaning Code | W – Clean fabrics with water-based cleaning agents or water based foam |
| Collection | Chakra Collection: Set of 3 Stackbooks World: Hopeful Stackbook Without Borders: Coloring Stackbook Yates 2nd Edition Stackbook Curated Collection: Set of 3 Stackbooks The Lois Collection: Set of 3 Stackbooks |
| Sustainable Manufacturing | ISO 14001 Certified. OEKOTEX Certified |
| Construction | Woven Plain |
| Content Backing | 100% Acrylic Kiss Coat |
| Content Face | 100% Polyester |
| Crocking | CFFA 7 Federal Standard 191A M 5551: Dry crocking = Class 5 |
| Eco Friendly | PFAS Free California Proposition 65 compliant |
| Fire Retardancy | CALTB117-2013 NFPA 260 Class 1 |
| Industry | Contract Hospitality Office Seating Residential |
| Pilling | ASTM D3511 – Class 4 |
| Primary Colour | Brown |
| Product Description | Yates embodies a sophisticated textured textile, exuding a sense of refinement and elegance. |
| Proposition 65 | This product is Proposition 65 compliant |
| Railroaded | Railroaded |
| Roll Size | 50 yds (46 m) |
| Seam Slippage | ASTM D4030 Fill 105 X Warp 96 lb |
| Style | Solid |
| Tear Strength | Passes ASTM D2261 – Weft 36 x Warp 58 |
| Tensile Strength | Passes ASTM D5034 – Weft 169 x Warp 323 |
| Uses | Bedding Decorative Accessories Office Seating Pillows Residential Seating |
| Warranty | Full warranty of 2 years |
| Weight | 420 gsm, 18.5 oz/yd, 12.3 oz/sq yd |
| Width | 54 in. (137 cm) |






